Předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek pokračuje ve své pracovní cestě na Hrách XXXIII. olympiády. Olympijské hry představují kromě sportovního soutěžení mezi národy také důležitou platformou pro mezinárodní spolupráci a dialog a jsou ideálním prostředkem pro šíření hodnot, jako jsou přátelství, respekt, solidarita, integrita. Na tato témata navázala delegace Národní sportovní agentury a během prvního týdne se zúčastnila několika bilaterálních jednání a společensko-sportovních událostí.
Při návštěvě jednotlivých sportovišť za účelem podpory českých sportovců během jejich zápolení o olympijské medaile se pak Šebek setkal s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem, předsedou organizačního výboru LOH v Paříži Tonym Estanguetem nebo velvyslancem České republiky v Paříži Michalem Fleischmannem, s nímž hovořil například o specifikách podpory sportu ve Francii nebo společenské situaci kolem konání olympijských her.
Po triumfu dua Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč pogratuloval Šebek oběma tenistům při oslavách v Českém domě.
„Osobní účast na olympijských hrách je nejen příležitostí vidět, kam se ubírá sportovní svět, jaký je stav infrastruktury nebo jak probíhá organizace největší sportovní akce planety, ale samozřejmě je to také příležitost setkat se s mnoha osobnostmi sportovní diplomacie. Tuto šanci se snažím využít k čerpání inspirace, ale také k propagaci České republiky a českého sportu. Mohu potvrdit, že Česká republika je v zahraničí vnímána jako země s velkou sportovní tradicí, které se daří vychovávat sportovce dosahující mimořádných výsledků v mnoha sportech, ale také organizovat mimořádné a významné sportovní akce,” uvedl předseda NSA.
Program dalších zástupců NSA
Za Národní sportovní agenturu se olympijských her zúčastnil také místopředseda Roman Brandýs a vedoucí oddělení koncepce a metodiky Anna Králová. Brandýs byl stejně jako předseda NSA Ondřej Šebek přítomen otevření Českého domu, kdy vyjádřil podporu českým olympijským sportovcům a zároveň ocenil práci jejich realizačních týmů a také organizačnímu týmu Českého olympijského výboru.
V následujících dnech se pak kromě podpory českých sportovců v roli fanouška věnoval bilaterálním jednáním. V Českém domě přivítal ředitelku sportovní divize Rady Evropy Sophii Kwasnou, se kterou projednal možnosti přístupu České republiky k Macolinské úmluvě, nástroje mezinárodního práva pro boj s manipulací se sportovními soutěžemi. K tomuto tématu uvedl: „Boj proti manipulaci se sportovními výsledky je jednou z důležitých priorit při řešení negativních jevů ve sportu, vyžaduje spolupráci mezi veřejnými institucemi, sázkovými kancelářemi a organizátory soutěží pro prevenci, rozpoznání a pokutování manipulace se sportovními soutěžemi. Oceňujeme podporující činnost Rady Evropy v této oblasti. Budeme toto téma na národní úrovni dále zpracovávat a současně na mezinárodní úrovni udržovat a rozvíjet související kontakty a spolupráci.“
Dále přijal pozvání lucemburského ministra sportu a práce Georgese Mischoa k návštěvě historicky prvního Lucemburského domu na OH. Oficiální jednání se zaměřilo kromě podpory vrcholových sportovců také na oblast řešení negativních jevů ve sportu a sdílení dobré praxe pro inspiraci obou zemí.
Slavnostní otevření Ukrajinského domu
V sobotu 27. července se Ondřej Šebek a Roman Brandýs na pozvání ukrajinského velvyslance v Paříži zúčastnili otevření Ukrajinského domu, jehož součástí je například ukázka sportovní infrastruktury zničené ruským bombardováním. Zástupci NSA se při této příležitosti setkali s ministrem sportu a mládeže Matviyem Bidnyim, jeho náměstkyní Victorií Riasnou a ředitelkou mezinárodních vztahů Natalií Radchukovou. Ministr Bidnyi popsal české delegaci nevyhovující podmínky pro přípravu ukrajinských sportovců a uvedl, že jakákoliv investice do sportovní infrastruktury by při pokračující válce byla pro stát nesmyslným výdajem.
Zároveň Bidnyi předložil svoji kandidaturu do pozice zástupce Rady Evropy ve Výkonném výboru WADA a požádal českou delegaci o zvážení podpory jeho kandidatury. Vysvětlil, že antidopingové agendě se věnuje dlouhodobě prostřednictvím antidopingového výboru Ukrajiny a současně věří, že integritu Ukrajiny je důležité podpořit i účastí v mezinárodní sportovní politice. Česká delegace Bidného kandidaturu ocenila a současně vyjádřila podporu ukrajinským sportovcům a také celé Ukrajině nejen na poli sportovním.
„Jsme rádi, že i v rámci olympijských her můžeme jasně deklarovat podporu Ukrajiny, a to jak na poli sportovním, tak společensko-politickém. Kromě návštěvy Ukrajinského domu jsem jednal také se zástupci ukrajinského olympijského výboru či zástupci ministerstva sportu a mládeže. Z těchto setkání považuji za nejzásadnější informaci, kterou je potřeba si stále opakovat, a sice že před dvěma lety začala ozbrojená agrese vůči suverénnímu státu vedená Ruskou federací a podporovaná Běloruskem. Při zahájení nejvýznamnější sportovní akce planety jsme však mohli vidět ukrajinské sportovce hrdě reprezentující svou zemi, zatímco zástupci Ruska a Běloruska chyběli. To je významný signál, kterým dává celá sportovní komunita najevo, jak se k agresorům staví,” doplnil Šebek.