Národní sportovní agentura

Vnitřní oznamovací systém Národní sportovní agentury

V souvislosti s přijetím:

  • směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva unie (dále jen „směrnice“)

  • zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon“)

  • zákonem č. 172/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů

se zavádí vnitřní oznamovací systém, který umožňuje zaměstnancům Národní sportovní agentury oznamovat jednání, v nichž spatřují níže specifikované porušení povinností ze strany zaměstnavatele. Systém je anonymní a zaručuje výraznou ochranu zaměstnance před odvetnými opatřeními ze strany zaměstnavatele. Na anonymně podaná oznámení se nevztahuje zákon o ochraně oznamovatelů.

Národní sportovní agentura upozorňuje, že v rámci vnitřního oznamovacího systému vylučuje přijímání oznámení od osob, které pro Národní sportovní agenturu nevykonávají práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona o ochraně oznamovatelů, tj. od osob, které nevykonávají pro Národní sportovní agenturu závislou práci v základním pracovněprávním vztahu, službu, dobrovolnickou činnost, odbornou praxi nebo stáž.

Dle zákona o ochraně oznamovatelů lze podat oznámení, které bude obsahovat informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít v Národní sportovní agentuře, nebo u jiné osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti v Národní sportovní agentuře a které naplňuje následující znaky:

  • má znaky jakéhokoliv trestného činu;

  • má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč;

  • porušuje zákon o ochraně oznamovatelů, nebo

  • porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v jedné z oblastí, které jsou vyjmenovány v § 2 odst. 1 písm. d) zákona o ochraně oznamovatelů (např. oblast ochrany veřejného pořádku a bezpečnosti, života a zdraví; ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů; hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek; ochrany životního prostředí a další).

  • Protiprávní jednání, které porušuje právní předpis nebo předpis Evropské unie v jedné z výše vyjmenovaných oblastí, lze tedy oznamovat bez ohledu na míru jejich společenské škodlivosti (může se tedy jednat o trestné činy, přestupky nebo jiná protiprávní jednání).

Za účelem prošetřování podaných oznámení dle zákona o ochraně oznamovatelů byly v Národní sportovní agentuře určeny tyto příslušné osoby: Mgr. Jan SchimmerMgr. Michal Strnad.

Oznámení lze podat těmito způsoby:

  • vložit do schránky, která je označena „Schránka pro příjem oznámení o podezření ze spáchání protiprávního jednání ve služebním úřadu Národní sportovní agentury“ a je umístěna v prostorách 6. patra vstupní haly recepce Národní sportovní agentury, Českomoravská 2420/15a, 190 00 Praha 9;

  • prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu: Národní sportovní agentura, Českomoravská 2420/15a, 190 00 Praha 9 s tím, že obálka obsahující oznámení bude označena slovy: „OZNÁMENÍ DLE ZÁKONA O OCHRANĚ OZNAMOVATELŮ“;

  • zaslat prostřednictvím elektronické pošty na adresu prosetrovatel@nsa.gov.cz;

  • ústním podáním, a to prostřednictvím telefonního hovoru, a sice na následující telefonní linky: 704 857 117 a 704 857 106, nebo na žádost oznamovatele též prostřednictvím osobní schůzky. Žádost o osobní schůzku je nutné zaslat na výše uvedenou elektronickou adresu prosetrovatel@nsa.gov.cz.

  • Oznámení lze rovněž podat prostřednictvím externího oznamovacího systému, který provozuje Ministerstvo spravedlnosti: Chci podat oznámení – veřejnost – Oznamovatel (justice.cz)

Oznamovatel by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, měl mít dostatečné důvody se domnívat, že jím oznamované skutečnosti jsou pravdivé. Vědomě nepravdivé oznámení může být sankcionováno.

Přijetí podání oznamovatele bude potvrzeno do 7 dnů od doručení. Do 30 dnů musí výše uvedená příslušná osoba provést šetření a o jeho výsledku vyrozumět oznamovatele. Za tímto účelem poskytne zaměstnavatel pověřené osobě veškerou součinnost. Lhůtu 30 dnů lze v případech skutkově nebo právně složitých nanejvýš dvakrát prodloužit, o čemž musí být oznamovatel informován předem a musí mu být sdělen důvod pro takový postup.

Příslušná osoba neposkytne informace, které by mohly zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení. Tuto povinnost má i třetí osoba, která získá přístup k oznámením nebo do evidence údajů o přijatých oznámeních v rozporu s § 21 odst. 3. zákona.

O ústním oznámení se pořídí jeho zvuková nahrávka nebo záznam, který věrně zachycuje podstatu ústního oznámení. Zvukovou nahrávku ústního oznámení lze pořídit pouze se souhlasem oznamovatele. Příslušná osoba umožní oznamovateli, aby se k záznamu nebo přepisu zvukové nahrávky, byl-li pořízen, vyjádřil; vyjádření oznamovatele se k záznamu nebo přepisu přiloží.

Právní úprava a metodická doporučení k o ochraně oznamovatelů je ke stažení k dispozici: zde

Skip to content