Marek Panáček se po medailových úspěších na mezinárodní scéně chce dostat do mužské dvoustovky nejlepších squashistů světa. Mimo jiné nám na sebe prozradil, jak trénuje doma, kdo je jeho vzorem, nebo co si dá rád jako „cheat meal“.
Čeho chceš ve sportovní kariéře dosáhnout a co tě k tomu motivuje?
Mezi mé sny patří být ve světové 30 nejlepších squashistů, nicméně si přeji, abych se squashem živil a hrál na vysoké, nebo nejvyšší úrovni. Motivací je pro mě jednoznačně se postupně přibližovat nejlepším českým hráčům. Dále si určím na začátku, nebo v průběhu sezóny nějaké cíle, které se snažím plnit. Tyto cíle mě poté motivují a díky nim odevzdám na tréninku i v zápase vždy moje maximum.
Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
Za největší úspěchy považuji vítězství na několika nejprestižnějších juniorských evropských turnajích, dále získání bronzové medaile na MS týmu do 19 let v Indii a semifinále na mužském světovém okruhu PSA s dotací 10000$.
Co považuješ na tvém sportu / disciplíně nejnáročnější?
Squash je velmi náročný sport po všech stránkách, nicméně kdybych musel nějakou vybrat, tak by to byla psychická odolnost. Pokud ji nemáte, vaše šance na vítězství nebo kvalitní výkon se automaticky snižuje. Samozřejmě bych chtěl zmínit, že squash patří mezi fyzicky nejnáročnější sporty na světě, takže je klíčová i fyzická kondice.
Jakým stylem regeneruješ?
Při běžném zápřahu mám jedenkrát týdně fyzioterapii nebo masáž a minimálně jednou týdně chodím do sauny. Pokud jsem po těžkém turnaji, rád si zaplavu, kde protáhnu a uvolním většinu svalů.
Co bys doporučil / doporučila lidem, kteří se squashem úplně začínají?
Určitě ať to dělají pro zábavu a aby z toho měli dobrý pocit. Nejdůležitější je pro začátečníky, aby neztráceli naději, že jim squash nejde. Prvních pět tréninků se jim může zdát, že se squash nenaučí, nicméně po dvou týdnech aktivního hraní sami uvidí svůj posun. Poté je většinou ten progres rapidní.
Jaké vlastnosti by měl mít podle tebe úspěšný vrcholový sportovec?
Každý sportovec je jiný. Podle mého názoru by měl sportovec mít respekt a úctu, nicméně to nesmí být přehnané. Zároveň by měl být pracovitý, cílevědomý, trpělivý a důsledný. Trpělivost je velmi důležitá, tvrdá práce se později projeví na výsledcích.
Jak probíhá tvůj domácí trénink?
Snažím se být všestranný. Tréninky konzultuji s mými trenéry. Většinou dělám stabilizační cvičení, posilovnu, rotoped, nebo výjimečně rychlostní žebřík. Podmínky jsou velmi složité, ale snažíme se dělat tréninky tak, abychom zatížili celé tělo, a ne jenom jednu část.
Bojuješ někdy s leností? Pokud ano, jak?
Myslím si, že s leností nebojuji. Když se nekonají turnaje a jen se trénuje, je to velmi náročné na psychiku. Potom se může stát, že se člověku nechce. Většinou to je zapříčiněné tím, že toho má sportovec hodně. Stačí si dát dva dny volna a poté se to zase samo rozjede.
Jaký je tvůj oblíbený “cheat meal”?
Můj oblíbený “cheat meal” je pořádný cheeseburger a poté nějaký sladký dezert
Jakého sportovce v historii, případně ve svém sportu, nejvíce obdivuješ?
Obdivuji každého sportovce, který si musel projít tou dřinou a dostat se na vrchol. Nicméně mým nejoblíbenějším je Roger Federer. Ve squashi to je Nick Matthew a Gregory Gaultier.
Uzavřené otázky na odlehčení
- Žehlení nebo luxování? Luxování.
- Rohlík nebo chleba? Chleba.
- Moře nebo hory? Moře.
- Svíčková nebo rajská? Svíčková.
- Sprcha nebo vana? Vana.