Matyáš Kubíček (17 let) se již 9 let věnuje ploutvovému potápění v libereckém oddíle Aqua klub Liberec. Specializuje se na střední až dlouhé tratě tedy 200, 400 a 800 metrů disciplínou PP, což znamená, že plave na hladině s jednou monoploutví. Během své kariéry dosáhl mnoha úspěchů, je to několikanásobný mistr ČR, juniorský vicemistr světa z roku 2019 v disciplíně 800 PP a současně držitel českého rekordu v téže disciplíně. V roce 2019 zvítězil v celkovém hodnocení světového poháru v kategorii juniorů. V tuto chvíli se Matyáš nejvíce těší na návrat do bazénu a věří, že naváže na úspěchy v závodech i v seniorské kategorii.
Čeho chceš ve sportovní kariéře dosáhnout a co tě k tomu motivuje?
Myslím, že mou největší motivací je překonávat sám sebe. Posouvat své osobní rekordy vždy o pár desetin nebo dokonce vteřin dál. Když se budu opravdu hodně snažit, rád bych se dostal do finálové rozplavby na seniorském mistrovství světa, kde bych mohl poměřit síly se skutečnými špičkami našeho sportu.
Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
Nejvíce pyšný jsem na dvě medaile. Jednu stříbrnou z juniorského MS a jednu zlatou za výhru celkového hodnocení světového poháru. Za tyto úspěchy, ale musím poděkovat svému trenérovi, Vladimíru Benešovi, bez kterého bych jich určitě nedosáhl.
Co považuješ na tvém sportu / disciplíně nejnáročnější?
Na našem sportu je asi nejnáročnější správná technika. Téměř nikdo není zvyklý plavat s monoploutví a správně se to naučit trvá opravdu dlouho.
Jakým stylem regeneruješ?
V našem libereckém bazénu máme skvělou možnost si po tréninku trochu odpočinout ve vířivce. Kromě toho rád doplním energii nějakým dobrým jídlem a když to jde, nebráním se ani masáži.
Cítíš, že ti disciplína získaná ve sportu pomáhá i v běžném životě?
Myslím, že si ze sportu do života dokážu přenést alespoň trochu fyzičky. Je ale pravda, že kromě plavání už moc sportů, ve kterých bych nebyl špatný, není.
Jaké vlastnosti by měl mít podle tebe úspěšný vrcholový sportovec?
Měl by být odhodlaný, pilný, skromný a taky schopný přijmout prohru.
Jak probíhá tvůj domácí trénink?
Snažím se během každého týdne skloubit nějaký kondiční trénink, jako je běh nebo v poslední době běh na lyžích, se silovým. Je ale pravda, že až do začátku karantény jsem o běhu a cvičení mnoho neslyšel a měl jsem s nimi jen hodně málo zkušeností. Jinak za normálních okolností trénuji alespoň šestkrát týdně, a to jak v bazénu, tak i mimo něj.
Jak vypadá tvůj ideální volný večer?
Určitě bych se během večera dobře najedl. Samozřejmě bych ale nechtěl jíst sám, a proto bych rád večer strávil s rodinou, kamarády nebo rovnou se všemi najednou.
Jaký je tvůj oblíbený “cheat meal”?
Jak už jsem říkal, rád jím. Proto je pro mě těžké vybrat to, co mám opravdu nejradši. Asi nějaký hodně velký hamburger se slaninou, sýrem, vajíčkem a spoustou hranolek.
Jakého sportovce v historii, případně ve svém sportu, nejvíce obdivuješ?
Už od doby, kdy jsem ho viděl poprvé, jsem obdivoval italského plavce jménem Stefano Figini. Když byl mladší, stal se několikanásobným světovým šampionem a překonal hned několik světových rekordů. Teď už je starší a na prvních příčkách ho vystřídali jiní závodníci. I tak se ale vždy rád podívám, když plave.
Uzavřené otázky na odlehčení
Lyže nebo snowboard? Lyže.
Těstoviny nebo rýže? Těstoviny.
Psi nebo kočky? Psi.
Mytí nádobí nebo žehlení? Mytí nádobí.
Moře nebo hory? Moře.