Rozhodnutí o udělení dotace, nebo již samotné finance na účtu má k dnešnímu dni 105 sportovních svazů z celkové počtu 129 žadatelů. Sportovní svazy žádají nově pouze v jedné výzvě „Podpora sportovních svazů“, která sjednotila v minulosti zvlášť vypisované výzvy na podporu reprezentací, talentové mládeže a organizaci sportovních soutěží. Celý proces se podařilo oproti minulým letům o několik měsíců urychlit.
Celková alokace na výzvu Podpora sportovních svazů 2021 činní 2, 885 miliard korun. Oproti roku 2020 tak došlo k navýšení celkové podpory na tuto oblast o 177 milionů korun. „Máme ze strany sportovních svazů pozitivní zpětnou vazbu, kdy došlo k výraznému urychlení odeslání financí,“ vysvětluje předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.
Nový způsob při vyhlášení zahrnoval sloučení výzev vyhlašovaných v předchozích letech Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jako „Talent“, „Repre“ a „Organizace sportu“ do jedné výzvy, rozdělené na samostatné oblasti podpory. O podporu na výchovu talentované mládeže, sportovní reprezentace a na činnost sportovního svazu tak mohli jednotlivé svazy žádat v rámci jedné ucelené žádosti. „U všech svazů, které čerpaly dotaci v minulém roce došlo oproti roku 2020 k navýšení finančních prostředků o 5 %.“ upřesňuje místopředsedkyně Národní sportovní agentury Markéta Kabourková.
K dnešnímu dni odešlo Rozhodnutí o odeslání, nebo již byly finance připsány na účty svazů u 105 žadatelů z celkového počtu 129 v celkovém objemu 2 707 796 529 Kč. Jedenácti svazům byl zaslán koncept rozhodnutí a u šesti probíhá kontrola formálních náležitostí. Sedm žadatelů stáhlo žádost nebo nesplnilo podmínky. „Dnešní složitá doba dopadla výrazně i na finanční zdraví jednotlivých sportů, proto bylo pro nás klíčové vyplatit svazům peníze v co nejkratší době tak, aby nebylo ohroženo například fungování a příprava českých reprezentantů,“ dodává předseda NSA Milan Hnilička.
„Peníze v pro nás nosné výzvě „Podpora sportovních svazů 2021“ již máme na účtu. Vyhodnocení výzvy. fáze akceptace a následně rozhodnutí bylo výrazně rychlejší než v minulých letech, což vidíme jako zásadní posun,“ uvedl předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.
„Byli jsme velmi spokojeni s flexibilní komunikací ze strany NSA s čímž je spojena také efektivita posílání peněz, které máme na účtu oproti loňsku už v prvním kvartálu. Dobrým krokem jsou také přesně daná kritéria až do roku 2025, podle kterých můžeme přizpůsobit náš strategický plán a přesně víme, co po nás agentura bude chtít,“ uvedl prezident Asociace malého fotbalu České republiky.
„Způsob rozdělení financí mi přijde v této covidové době jako nejlepší řešení i s ohledem na nekonání soutěží v minulém roce a složitosti celé sportovní sezony 2020. Pro Český atletický svaz jde o pozitivní zprávu a věřím, že i pro ostatní svazy a jsem za to vděčný. Vážím si nejen navýšení prostředků, ke kterému došlo, ale také rychlé administrace celého procesu. Finanční prostředky na účtu v polovině března ze všech tří programů (Na podporu reprezentace, Na podporu talentované mládeže a Na podporu organizace sportu) považuji za dobrý signál.“ Uvedl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.
„Musím agenturu pochválit. Dotace administruje poprvé, a potřebné informace máme po dlouhých letech už na přelomu února a března. Při vědomí, kolik žádostí v programech pro kluby a svazy zpracovává, je to sportovně řečeno dost dobrý výkon na první pokus. Věřím, že to v příštích letech ještě zdokonalí, když doplní tým a potrénují. Musím ocenit i pružnost komunikace se svazy. Instrukce k vyplnění žádosti, odpovědi na dotazy, reakce na připomínky, to vše se letos kvalitou posunulo do vyšší ligy.“ uzavírá Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.
Oblasti podpory výzvy:
A) Zabezpečení státní sportovní reprezentace České republiky
Zahrnuje například zajištění přípravy a účasti sportovních reprezentantů České republiky v seniorských a mládežnických kategoriích na vrcholných mezinárodních soutěžích
B) Zabezpečení výchovy sportovně talentovaná mládeže věkové kategorie 6 až 23 let
Zahrnuje například zajištění přípravy sportovně talentované mládeže, především dorostenecké a juniorské kategorie, směřující ke státní sportovní reprezentaci zejména ve sportech zařazených do programu olympijských her nebo zajištění sportovní přípravy sportovně talentované mládeže v řízeném systému vrcholových sportovních centrech mládeže (VSCM), sportovních centrech mládeže (SCM), sportovních střediscích (SpS) a ve sportovních akademiích (SA).
C) Zabezpečení sportovní, tělovýchovné, organizační a servisní funkce sportovního svazu
Zahrnuje například organizace národních systémových a mistrovských soutěží, budování sítě kvalifikovaných trenérů, naplňování antidopingového programu nebo pořádání celostátních národních i mezinárodních sportovních akcí.