Medailisté z olympijských her i světových šampionátů míří do Česka, které už pošesté v řadě přivítá Světový pohár v olympijském triatlonu! Prestižní závod se uskuteční v neděli 11. září a bude vrcholem víkendové akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary. O body do světového žebříčku a olympijské kvalifikace bude bojovat také pětice českých reprezentantů.
V Karlových Varech opět zazáří olympijské hvězdy, které čeká nejkrásnější a zároveň nejnáročnější trať v kalendáři Světového triatlonu. „Jsme rádi, že je startovní listina nabitá skvělými jmény! Jen pokud vezmu poslední dva závody Světového poháru ve Valencii a Bergenu, tak k nám míří obě ženské vítězky a vítěz mužského závodu ze Španělska,“ těší se ředitel závodu Vladimír Malý.
Do závodu žen nastoupí jediná česká reprezentantka, kterou bude Tereza Zimovjanová. Petru Kuříkovou vyřadilo ze hry zranění ramena, Alžběta Hrušková s Michaelou Štěrbovou budou reprezentovat na akademickém mistrovství světa v Brazílii a Vendula Frintová se loučí s kariérou. Před sebou má teď zcela jinou výzvu – čekají ji mateřské povinnosti. „Ve dvou už bychom na Zámecký vrch nevyjeli,“ říká s úsměvem česká reprezentantka, která v Karlových Varech dvakrát vyhrála závod Světového poháru.
Světové konkurenci tak bude letos čelit pouze Zimovjanová. „Půjdu do závodu se stejnými ambicemi jako před rokem, kdy jsem se chtěla umístit v nejlepší desítce. Bohužel jsem ale loni závod nedokončila po pádu na kole, tak snad ten cíl splním letos,“ říká česká reprezentantka, která v této sezoně vybojovala mimo jiné 7. místo na Světovém poháru v Mexiku.
Její karlovarské soupeřky patří do světové extratřídy. Na startovní listině figurují například Francouzka Leonie Periaultová (5. na OH v Tokiu, 2. na MS v Jokohamě 2022), Američanka Summer Rappartová (8x vítězka závodu SP, 1. na MS v Edmontonu 2016) nebo obhájkyně vítězství a loňská mistryně Evropy Julie Derronová ze Švýcarska. Z Německa pak dorazí hned šest závodnic, které jsou ve světovém žebříčku do 30. místa!
Do závodu mužů nastoupí Češi Radim Grebík, Jan Volár, David Martin a Tomáš Zikmund, který upřednostnil karlovarský závod před akademickým mistrovstvím světa v Brazílii. „Cíl je být do 33. místa, abych se nominoval na finálový závod mistrovství světa v Abú Zabí,“ říká.
Skvělé výsledky z úvodu sezony bude chtít zopakovat Radim Grebík, který vybojoval 7. místo na Světovém poháru v Arzacheně a 18. místo na mistrovství světa v Hamburku. Od té doby se ale jeho životní situace proměnila – triatlonu se od srpna věnuje vedle svého nového povolání, nastoupil totiž jako strojvedoucí.
Se startovním číslem 1 půjde jako papírově největší favorit do závodu Brazilec Manoel Messias, který před několika dny ovládl závod Světového poháru ve Valencii. Čím dál výrazněji se prosazuje mladý Maďar Csongor Lehmann, loňský mistr světa do 23 let. Stříbro ze závodu mistrovství světa a tři vítězství ve Světovém poháru má na kontě Američan Matthew McElroy. Zajímavou sbírkou medailí ze Světových pohárů se může chlubit Švýcar Max Studer, na zlato ale stále čeká. Vybojuje ho v Karlových Varech?
Závod jako tradičně odstartuje ve volnočasovém areálu Rolava, kde účastníky čeká 1500 metrů plavání. Následovat bude 40km cyklistická část, při které triatlonisté dojedou do lázeňského centra, kde absolvují sedm okruhů kolem nádherných kolonád, ale také s náročným stoupáním na Zámecký vrch, jaké nemá v triatlonovém světě obdoby. Nakonec je čeká 10km běh v údolí říčky Teplé.
Centrum závodu se bude nacházet na Divadelním náměstí, kde u cílové rovinky vyroste tribuna pro několik stovek diváků, ze které bude možné sledovat přímý přenos na velkoplošné obrazovce. Celý závod můžete sledovat také v přímém přenosu ČT Sport a na webu triathlonLIVE.tv.
Závodit mohou děti i rekreační triatlonisté
Už o den dřív se ve stejných místech, ale na polovičních distancích uskuteční závod Age Groups, který je posledním závodem Českého poháru v olympijském triatlonu. Určen je rekreačním i výkonnostním triatlonistům, kteří si užijí stejně krásné tratě a profesionální podmínky jako účastníci Světového poháru.
Součástí programu jsou také závody pro děti – už v pátek se na Rolavě uskuteční Český pohár žáků, v sobotu dopoledne pak na stejném místě proběhne Geis Baby Duathlon, který kombinuje běh a cyklistiku a je určen dětem od jednoho roku až do 12 let. Startovat přitom mohou i na odrážedlech nebo tříkolkách.
Víkend v Karlových Varech si mohou sportovní fanoušci zpestřit také kulturním programem – v pátek a v sobotu se po setmění rozzáří lázeňské budovy díky festivalu VARY°ZÁŘÍ, při kterém budou nasvíceny videomappingem.
Více informací o závodě, kompletní harmonogram i mapy tratí najdete na www.citytriathlon.cz.
Masaryk Racing Days & BOSS GP 2022
Tradičním vrcholem závodního víkendu Masaryk Racing Days je šampionát BOSS GP, ve kterém startují formulové vozy včetně bývalých monopostů F1. Na Masarykův okruh dorazí držitel oficiálního traťového rekordu Ingo Gerstl s vozem Toro Rosso STR1 z roku 2006.
Doplnit by ho mohly hned další čtyři bývalé F1 vozy – Benneton B197, Toro Rosso STR3 nebo Jaguar R2. Spolu s nimi do dvou víkendových závodů vyrazí formule specifikace F3000, IndyCar, GP2 nebo Auto GP.
Masaryk Racing Days každý rok nabízí intenzivní závodní podívanou. Na programu je téměř 20 jednotlivých závodů, včetně hodinového vytrvalostního klání. Užijte si rozmanitost brněnské dráhy a zažijte dva dny závodění z tribun legendárního Automotodromu Brno.
Pro veřejnost bude otevřený i paddock, můžete tak nahlédnout přímo do zázemí závodních týmů.
Děti do 12 let mají vstup zdarma. Parkování je možné zdarma u otevřených tribun. Standardní vstupenky budou k zakoupení v době konání akce na pokladnách Masarykova okruhu. VIP vstupenky je možné zakoupit na webu Automotodromu Brno.
Český pohár vodáků 2022 na Úhlavě
Závod má pořadatelskou tradici oddílu vodní turistiky TJ ČSAD Plzeň od roku 1988. Soutěž je od roku 1999 součástí prestižního seriálu závodů, které organizuje Český svaz kanoistů. Řeka má zvýšený vodní průtok, který je zajišťován pořadatelem z nýrské přehrady. Na trati je umístěno cca dvacet branek soustředěných do 5-6 míst. Několik vodácky atraktivních míst a vždy nejméně polovina brankovišť je umístěna přímo ve středu města Nýrsko. Bezpečnost účastníků na exponovaných místech je zajištěna odbornou záchranou. Trať závodu je dlouhá 10 km, její obtížnost je do WW I+.
Závody mají ve městě značnou oblibu a jsou sledovány řadou diváků. Současně se těší podpoře a pochopení M.Ú. Nýrsko. Soutěž trvá téměř celý den a mimo registrovaných vodních turistů (cca 350 závodících) je trať také otevřena široké vodácké veřejnosti. V cíli je pro sportovce připraveno občerstvení. Start závodu je pod vodní nádrží Nýrsko (z města směr na Železnou Rudu) a cílem je most u obce Úborsko 5 km za Nýrskem.