Poslanecká sněmovna dnes schválila vládní návrh zákona, podle kterého bude Národní sportovní agentura schopna rozdělovat peníze do sportu již v roce 2020. Návrh, který nyní ještě musí schválit Senát a následně podepsat prezident Miloš Zeman, vznikl ve snaze Agentury pomoci co nejrychleji sportovnímu prostředí významně zasaženému epidemií koronaviru.
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička už dříve avizoval, že Agentura chce na podporu sportu v České republice s vládou vyjednat až jednu miliardu korun. Náhlá koronavirová krize totiž postihla řadu sportovních organizací, klubů i pořadatelů sportovních akcí. Finance mají putovat přednostně k těm nejvíce poškozeným. „Naše ambice je vypsat program co nejrychleji. Budeme podporovat zejména ty sportovní organizace, které provozují sportoviště,“ uvedl Milan Hnilička.
Zákon legislativně rozšiřuje působnost Agentury o možnost vyplácení finančních prostředků na podporu sportu, ke kterému mělo původně dojít až od 1. ledna 2021, již v letošním roce 2020. To umožní Agentuře vypsat program na podporu sportovních organizací významně zasažených epidemií koronaviru a ještě letos rozdělit finance. Proč nemůže program vypsat Ministerstvo školství, které v současné době vyplácí finance do sportu, vysvětluje ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga: „Podle platných zákonů může letos ministerstvo rozdělovat sportovní dotace, nové programy ale už vypisovat nemůže. Naopak agentura programy vypsat může, ale peníze může přidělovat až příští rok. Proto je nutná změna zákona a převedení části agendy na Národní sportovní agenturu.“
Koronavirová krize tak výrazně zasáhla chod nové Národní sportovní agentury, která podle původního harmonogramu měla v prvním pololetí letošního roku nabírat zaměstnance, vytvářet funkční ICT řešení a komunikovat podobu dotačních programů na rok 2021, které plánuje Agentura vypsat na podzim letošního roku. Nyní však bude hlavním úkolem co nejrychlejší vyplacení finančních prostředků v rámci nového dotačního programu tak, aby zejména nebylo ohroženo fungování sportovišť. „V některých případech může neschopnost sportovních organizací hradit závazky spojené s provozováním sportovních zařízení způsobit přerušení dodávek energií, vody, tepla, chladu, případně poskytování jiných služeb, jejichž zajištění je pro správu sportovních zařízení nezbytné i v době, kdy jsou zcela uzavřena,“ zdůvodňuje předseda Agentury Milan Hnilička.