Polský ministr sportu a turismu Kamil Bortniczuk se v rámci návštěvy České republiky setkal také s předsedou Národní sportovní agentury Filipem Neusserem. Společně jednali zejména o dopadech ruské agrese vůči Ukrajině na sportovní prostředí, vlivu protiruských sankcí na evropský a světový sport a plánech v oblasti sportu pro české předsednictví v Radě Evropské unie.
„Velice si vážím návštěvy polského ministra a možnosti osobního setkání po našich předchozích telefonních kontaktech. Jsem rád, že máme v této době tak silné partnerství, které umožňuje naši společnou koordinaci,“ uvedl po společném jednání na tiskovém brífinku s novináři Filip Neusser s tím, že ukrajinská krize byla ústředním tématem jednání.
„Na mezinárodní úrovni 37 států, včetně ČR a Polska, deklarovalo svůj nesouhlas s ruskou invazí, která je flagrantním porušením mezinárodních závazků, společným prohlášením k mezinárodnímu sportu. Toto prohlášení je společnou souhlasnou pozicí k zákazu pořádat mezinárodní akce v Rusku a Bělorusku, k zákazu účasti ruské a běloruské reprezentace na mezinárodních utkáních a k omezení sponzorství od subjektů s vazbami na Rusko a Bělorusko,“ dodal Neusser.
Ministr Bortniczuk se před jednáním v sídle NSA setkal také s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Petrem Gazdíkem a pochvaloval si tvrdý postoj vůči ruské straně.
„Moc děkuji za podporu, kterou jsem měl ze strany pana ministra školství Gazdíka i pana předsedy Neussera v době, kdy jsme bojovali, aby ruští sportovci byli vyloučeni,“ uvedl Bortniczuk, který připomněl situaci, kdy Poláci odmítli nastoupit proti ruské reprezentaci v baráži o účast na fotbalovém mistrovství světa. „Myslím si, že to mělo velký vliv na pozdější rozhodnutí organizací FIFA a UEFA a dalších sportovních federací,“ doplnil.
Česká republika i Polsko také poskytují pomoc a tréninkové zázemí ukrajinským sportovcům, kteří kvůli válce museli ze své rodné země uprchnout.
„Máme otevřenou infolinku, kam každý ukrajinský sportovec může zavolat a požádat o pomoc. Spolupracujeme hlavně se sportovními kluby a svazy. V centrálních sportovních centrech určených pro olympijskou přípravu máme 400 míst pro ukrajinské sportovce,“ popsal situaci v Polsku Bortniczuk.
“Závěrem je jasné společné prohlášení, že držíme v oblasti sportu v sankcích směrem na Ruskou federaci pospolu. Sankce ve sportu by se měly týkat i Běloruska, v tomto jsme naprosto jednotní. Jasně jsme řekli, že odsuzujeme agresi a podporujeme Mezinárodní olympijský výbor i Mezinárodní paralympijský výbor po změně jejich názoru a vyloučení Ruské federace,” shrnul jednání Neusser s tím, další společné schůzky budou následovat.