Talentovaný odchovanec hokejbalového klubu HBC Tygři Mladá Boleslav Tomáš Lhota dosáhl v roce 2019 v pouhých 16 letech na titul vicemistrů mužské 1. Ligy s pražskou Hostivaří, v tom samém roce patřil k největším tahounům reprezentace hráčů do 16 let, s níž vybojoval 3. místo na Světovém poháru! Nyní se v 18 letech soustředí na nový ročník, jenž začne v dresu čtyřnásobných mistrů Extraligy HC Kert Park Praha.
Čeho chceš ve sportovní kariéře dosáhnout a co tě k tomu motivuje?
Těch cílů je hned několik, momentálně je pro mě ten nejvyšší vyhrát Extraligu mužů. Jinak by bylo také skvělé dostat se na nejbližší mistrovství světa hráčů do 20 let, případně tam útočit na nejvyšší příčky.
Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
Zatím největší úspěchy mám dva, jeden z nich je výhra v Extralize dorostu s Hostivaří, ten druhý je pak třetí místo na Světovém poháru U16 v České Třebové, kde sice zpětně zamrzí, že z toho nebylo nic lepšího, ovšem bronz je také velký úspěch.
Co považuješ na tvém sportu za to nejnáročnější?
Nejnáročnější ze všeho je běhání, přece jenom je velký rozdíl, když se sklouznete na bruslích, nebo to všechno musíte odběhat.
Jakým stylem se staráš o své tělo a věnuješ čas i důležité regeneraci včetně pravidelného protahování, vyběhání po zápasech apod.?
Neřekl bych, že se o sebe starám zrovna ukázkově, ale i tak je pro mě samozřejmostí nějaké to protáhnutí po tréninku a zápasu, případně když je nabitý program, tak je na místě i nějaká rozsáhlejší regenerace.
Cítíš, že ti hokejbalový život a zkušenosti s ním nabité pomáhají i v běžném životě?
Určitě. Začíná to už u respektování autorit, bez kterého by to na hřišti ani v životě nešlo. Jinak je také důležitá sebekázeň nebo třeba soudnost, především pak sám před sebou.
Jaké vlastnosti by měl mít podle tebe úspěšný vrcholový sportovec?
Měl by být cílevědomý, správně motivovaný, vždycky by měl chtít vyhrát a stále se zlepšovat. Zároveň se ale podle mě musí sportem bavit, protože bez chuti k tomu by to nešlo.
Máme za sebou dlouho dobu bez sportování, které způsobila covid vynucená pauza. Jak ses připravoval doma a připravuješ se i za normálních okolností, když sezóna běží v plném proudu?
Doma jsem se nějak snažil připravovat, ale to nikdy nenahradí, když se jde zahrát na hřiště. Časem si ale myslím, že každý už ztrácel tu chuť se dál připravovat, když byl konec pauzy v nedohlednu a žádná garance dohrání soutěží. Jinak za normálních okolností, jako byly třeba teď dohrávky jara, nemám ani moc času na přípravu doma, když jsem kombinací dvou týmů trénoval každý všední den.
Jak vypadá tvůj ideální volný den/večer?
Když mám volný den, tak většinou sháním aspoň pár lidí na bago, což se naštěstí většinou povede, a tak trávím zase další den na hokejbale. A jinak na večer jsem rád mezi lidmi, nejlépe pak někam vyrazit se spoluhráči.
Jaký je tvůj oblíbený „cheat meal“?
Nezdravého jídlo u mě vyhrává „mekáček“ po povedeném zápase. Jinak nepohrdnu třeba i pořádnou pizzou.
Jakého sportovce v historii, případně v hokejbale, nejvíce obdivuješ?
Nejvíc v historii sportu obdivuji hned dva, prvním z nich je Mario Lemieux, který měl oči snad i vzadu na hlavě a k tomu obrovský cit pro hru. Tím druhým je Phil Kessel, který dlouhodobě ukazuje, jak moc důležitý je právě zmíněný cit, a ne vždy je to jenom o fyzičce a svalech.
Již v minulé neúplné sezóně si nastupoval za mužský extraligový celek z Hostivaře, a to ti je pouhých 18 let! Jak moc náročné pro tebe start v nejvyšší mužské soutěži v juniorském věku byl? A čeho bys chtěl dosáhnout v příští sezóně?
Víceméně 4 roky hraji jenom mezi staršími, svoji kategorii jsem prakticky nehrál. Díky tomu ta adaptace na to, že ostatní jsou napřed ve spoustě ohledech nebyla zrovna novinka, ale i tak se na to zvyká těžce, přeci jenom ten skok do Extraligy je obrovský. Co se týče příští sezóny, tak hlavní bude vmáčknout se do nabité sestavy Kert Parku a jak jsem již zmiňoval, vyhrát extraligový titul.
Uzavřené otázky na odlehčení
- Lyže nebo snowboard? Lyže
- Těstoviny nebo rýže? Těstoviny
- Moře nebo hory? Hory
- Vynášení odpadků nebo vysávání? Vysávání
- Kniha nebo film? Film