Předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek a člen Rady NSA František Horák se 12. března setkali s ministrem cestovního ruchu a sportu Slovenska Dušanem Keketim, státním tajemníkem pro sport Jánem Krišandou a dalšími zástupci nově vzniklého ministerstva. Předseda NSA již na úvod setkání vyjádřil uznání a obdiv, že se Slovensku podařilo vyzdvihnout sport a jeho problematiku na úroveň ministerstva, což zdůrazňuje důležitost tématu, umožňuje diskuzi na úrovni vlády a usnadňuje například čerpání zdrojů z fondů Evropské unie.
„Jsem velmi rád, že jsme se mohli s panem ministrem osobně setkat a započít tak spolupráci. Tato schůzka přinesla možnost především sdílet zkušenosti týkající se fungování organizace, podpory na státní úrovni, z naší strany pak poznatky z několikaletého působení agentury a fungování dotačních procesů. Věřím, že obě strany se dozvěděly nové a přínosné informace,” uvedl po setkání Šebek.
Ministr cestovního ruchu a sportu SR Dušan Keketi dodal: „Jsem potěšen, že jsem i přes šum, který rezonuje médii a společností, absolvoval velmi příjemné setkání s našimi českými kolegy z Národní sportovní agentury a věřím, že jsme probrali důležitá témata pro rozvoj sekce sportu a ostatních útvarů na našem ministerstvu. Jsem rád, že se tato schůzka uskutečnila a zároveň považuji za naprosto přirozené, že první oficiální návštěva, kterou jsme přijali, je z Česka. Věřím, že každá strana si z toho vezme to důležité. Pro nás byly zajímavé praktické zkušenosti z podpory či realizace sportovních akcí nebo z budování sportovní infrastruktury. Některé připomínky, které na jednání padly, se pokusíme zapracovat do našeho zákona o sportu.
Jsem rád, že sport spojuje i na poli diplomacie. Od českých kolegů jsem zároveň obdržel pozvání na setkání ministrů sportu zemí V4 v Ostravě, které proběhne při příležitosti mistrovství světa v hokeji. Připravíme si několik otázek a témat a budu rád, že budeme naše bilaterální vztahy rozvíjet i nadále.”
Velké sportovní akce
Velké sportovní akce vnímají obě země jako investici, která se do státního rozpočtu vrátí ve formě příjmů z aktivit návštěvníků (tedy jejich konzumace, ubytování, daní apod.).
V České republice jsou akce dvou úrovní:
- Akce národní důležitosti – jsou podporovány vládou, žadatel musí vypracovat studii uskutečnitelnosti
- Významné nadnárodní sportovní akce – Celkový balík na podporu je 10 mil. eur, jednotlivá podpora se rozděluje podle kritérií jako jsou počet diváků, sledovanost atd. Podmínkou je předložení rozpočtu, přičemž spoluúčast činí minimálně 30 % z vlastních zdrojů.
Infrastruktura
V obou zemích chybějí sportovní centra národního významu. V České republice se požadavkům na takové středisko nejvíce blíží Sportovní centrum Nymburk, je však již značně zastaralé. Na Slovensku se pak jedná o komplex v Šamoríně, které je ale v soukromém vlastnictví a chybí v něm velká sportovní hala.
Je tedy nevyhnutelné, aby v obou zemích došlo k budování cetrem národního významu. Experti v současné chvíli hledají správné nastavení systému jejich financování. V Česku NSA eviduje až desetinásobně vyšší požadavky na výstavbu sportovišť, než kolik je možné uspokojit. Slovensko se bude pod vedením nového ministerstva snažit o zrychlení procesů vedoucích k přípravě a výstavbě takových středisek.
Bezpečnost ve sportu a antidoping
Bezpečnost ve sportu i na stadionech a antidopingová iniciativa taktéž zarezonovaly jako jedno z témat. Z pohledu prvně jmenovaného mají obě země mnoho společného a ministr Keketi projevil vůli vytvořit společnou pracovní skupinu, která se bude problematikou zabývat a pokusí se mimo jiné třeba vrátit na stadiony rodiny, které se mnohdy bojí na exponované zápasy chodit.
Ostatní témata
Při společném jednání se zástupci obou institucí dotkli také systematické podpory mládeže, která bohužel ani v jedné zemi nefunguje na uspokojivé úrovni a do velké míry ji suplují jednotlivé svazy. Další část rozhovorů se dotýkala čerpání eurofondů nebo sportu pro všechny.